آشنایی با شیرهای سلونوییدی
در حقیقت سلونویید وظیفه تبدیل سیگنال الکتریکی به یک جابه‌جایی مکانیکی خطی را به عهده دارد. کویل از سیم‌های مسی یا آلومینیومی پیچیده شده دور یک قاب خالی تشکیل شده است. هنگام عبور جریان از سیم‌پیچ، یک میدان مغناطیسی ایجاد شده، هسته فرومغناطیس درون کویل تحت تأثیر این میدان قرار گرفته، به عنوان پلانگر ولو وارد عمل شده و بسته به طراحی شیر سبب باز یا بسته شدن مسیر جریان می‌شود. قطع جریان الکتریکی سبب بازگشت شیر به حالت اولیه می‌گردد.
شیر برقی یا شیر سلنوئیدی : این نوع شیر به شکل الکترومکانیکی عمل کرده و توسط قطع و وصل شدن جریان برق کنترل می گردد. در حالت دو راهه کنترل جریان با قطع و وصل صورت گرفته و در حالت سه راهه جریان بین دو خروجی جابجا می شود. همچنین چندین شیر برقی نیز می توانند به صورت همزمان روی یک منیفولد به کار گرفته شوند.
شیر های برقی یکی از پرکاربرد ترین عناصر کنترلی سیالات می باشند. وظیفه آنها قطع و وصل جریان ، مخلوط دو سیال با هم و یا ایجاد انشعاب های گوناگون می باشد. وسعت کاربرد این شیر ها بسیار گسترده است. از ویژگی های شیر های برقی می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  * قابل اطمینان
  * طول عمر بالا
  * سازگاری مواد مورد استفاده
  * کم مصرف
  * سازو و کار جمع و جور

چگونگی  و طرز کار سولونوئید ولو :


دیاگرام فوق طرح یک شیر ساده را نشان می دهد که در حال کنترل جریان آب در این مثال می باشد. در تصویر بالا، شیر در حالت بسته می باشد و آب تحت فشار از قسمت A وارد می شود.
B دیافراگم الاستیک را نشان می دهد که در بالای آن فنر ضعیف دیافراگم را به پایین هل می دهد. دیافراگم در مرکز خود سوراخ سوزنی شکل دارد که این سوراخ اجازه می دهد مقدار بسیار کمی آب از میان آن جریان یابد. این آب فضایی را که آن سوی دیافراگم است، پر می کند. بنابراین فشار برابری در دوسوی دیافراگم برقرار می شود. اگرچه فنر فشرده شده نیروی خالص رو به پایین را تأمین می کند. فنر ضعیف است و تنها قادر به بستن ورودی می باشد زیرا فشار آب در دوسوی دیافراگم برابر می باشد.
زمانی که دیافراگم شیر را می بندد، فشار خروجی قسمت پایینی آن کاهش می یابد و فشار بیشتر بالای آن ، دیافراگم را محکم تر بسته نگه می دارد بنابراین فنر در بسته نگه داشته شدن شیر کاری انجام نمی دهد.
آنچه تا پیش از این گفته شد برای حالتی است که آرماتور سلونوئید E مسیر جریان D را بسته است. ( که در حالت عادی اینگونه است )
اگر جریان از سلونوئید عبور کند؛ پین توسط نیروی مغناطیسی عقب کشیده شده و آب اتاقک C با سرعت بیشتری از آنچه بتواند مجددا" پر شود از قسمت D خارج می گردد؛ فشار اتاقک C کم شده و فشار ورودی باعث بالا رفتن دیافراگم می شود. بنابراین باعث باز شدن شیر اصلی می گردد. حالا آب به صورت مستقیم از A به F جریان می یابد. زمانی که سولونئید دوباره غیر فعال می شود و قسمت D دوباره بسته می شود، فنر نیاز به نیروی بسیار کمی دارد تا بتواند دیافراگم را دوباره به سمت پایین هل دهد و شیر اصلی بسته شود.
 
سولونوئید ولوها درانواع مختلفی مانند چند راهه بودن، نوع برق مصرفی( AC یا DC ) و وضعیت ان در حالت OFF و ... تقسیم می شوند.در بعضی سولونوئید ولوها، سولونوئید مستقیمآ به شیر فرمان می دهد.بعضی سولونوئید ها خود به عنوان یکی ولو کمکی و کنترلی برای راه اندازی یک شیر بزرگ تر استفاده می شود. این نوع ولوها در حقیقت یک سولونوئید ولو ترکیب شده با یک ولو بزگتر هستند  و آنها  به صورت یک کالای واحد و یکپارچه بسته بندی شده و فروخته خواهند شد.
کاربرد سولونوید ولو :
برای کنترل یک شیر صنعتی بزرگتر- کنترل سیلندرها در سیستم های پرقدرت بادی و هیدرولیک - کنترل سیلندرها و سیال وارد شده به موتور - سیتم های آبپاش صنعتی و اتوماتیک - ماشین های خانگی مانند ظرف شویی و لباس شویی جهت کنترل آب ورودی به ماشین - صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی - سیستم های تبرید و تهویه مطبوع و ...
 
به منظور خرید شیر برقی با ما تماس حاصل فرمایید : 22599218-021
برای مشاهده انواع شیر های برقی موجود کلیک کنید.
نویسنده :  گروه آی ناین    |    فایل PDF :   آشنایی با شیرهای سلونوییدی    |    1393/4/31

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
جدیدترین محصولات
محصولات آینده