شیر منیفولد چیست؟
شیرهای منیفولدی دسترسی‌هایی استانداردی برای ترنسمیتر‌های فشار و ترنسمیترهای اختلاف فشار هستند. با استفاده از یک شیر منیفولدی کنار تجهیزات ابزار دقیق می‌توان تعمیرات و یا کالیبراسیون این تجهیزات
شیرهای منیفولدی
شیرهای منیفولدی دسترسی‌های استانداردی برای ترنسمیتر‌های فشار و ترنسمیترهای اختلاف فشار هستند. با استفاده از یک شیر منیفولدی کنار تجهیزات ابزار دقیق می‌توان تعمیرات و یا کالیبراسیون این تجهیزات را بدون خاموشی خط انجام داد. برای چنین کاربردهایی عمدتاً سه دسته شیر منیفولدی دو راهه، سه راهه و پنج راهه وجود دارد.

شکل 1 انواع مختلفی از شیرهای منیفولدی را نشان می‌دهد.


شکل 1: انواع شیرهای منیفولدی

شیرهای منیفولدی دو راهه

شیرهای منیفولدی دو راهه برای ترنسمیترهای فشار (Pressure Transmitter) استفاده می‌شوند. یک شیر منیفولدی عمدتاً از یک شیر مسدودکننده و یک شیر تست و یا درین (drain) تشکیل شده است. (ترنسمیتر فشار وسیله‌ای است برای تبدیل فشار اندازه گیری شده به یک سیگنال الکتریکی قابل اندازه گیری)
جهت استفاده از این شیر برای کالیبراسیون، شیر مسدود کننده را بسته، درین را به یک مولد فشار بسته و عملیات تست فشار را انجام می‌دهیم. در این حالت نیازی به خارج کردن تجهیز از خط و خارج شدن خط نیست.


شیر‌های منیفولدی سه راهه

شیر‌های منیفولدی سه راهه برای ترنسمیترهای اختلاف فشار استفاده می‌شوند. این نوع شیر از دو شیر مسدود کننده و یک شیر تعادل دهنده (equalizer) تشکیل شده است.
برای فهمیدن نقطه صفر DPT  (Differential Pressure Transmitter) تنها کافیست شیر مسدود کننده را بسته و شیر Equalizer را باز کنیم. در این حالت فشار دو سمت پرفشار و کم فشار برابر شده و در صورت کالیبره بودن، DPT باید نقطه صفر دستگاه را نشان دهد.

شکل 2 نمایش دهنده دیاگرام یک شیر منیفولدی سه راهه در کنار یک ترنسمیتر اختلاف فشار است.


شکل2: دیاگرام یک شیر منیفولدی سه‌راهه در کنار ترنسمیتر اختلاف فشار
 
لازم به ذکر است که ‌HP side (high pressure side) الزاماً سمت پرفشار جریان نیست. فشار این سمت می‌تواند از سمت LP کمتر باشد. در این صورت ولتاژی که به عنوان سیگنال خروجی DPT است، یک مقدار منفی را نشان خواهد داد.
 
شیرهای منیفولدی پنج راهه

همانند شیر منیفولدهای سه راهه، شیرهای منیفولدی پنج راهه برای DPT ها استفاده می شوند. این شیر شامل دو شیر مسدود کننده، یک شیر تعادلی (Equalizer) و دو شیر ونت (Vent) و یا تست است. پروسه چک کردن نقطه صفر ترنسمیتر همانند شیر منیفولدی سه‌راهه است. در صورت نیاز به کالیبره کردن ترنسمیتر را در 3 یا 5 نقطه کافی است بعد از برابر سازی فشار‌ها، شیر تست را به یک مولد فشار متصل کرد.

 
 از جمله اصطلاحاتی که راجع به شیرهای منیفولدی به کار برده می‌شود مدل‌های direct mount  و remote mount است.
  • مدل direct mount مستقیما به ترنسمیترها وصل می‌شوند. و از مزایای آنها می‌توان  به موارد زیر اشاره کرد:
1- کاهش خطای گیج خط
2- کاهش هزینه tracing
3- کاهش هزینه نصب
4- ارتقا استانداردهای نصب
5- کاهش امکان گرفتگی
6- حذف ضربه‌های ایجاد شده توسط ذرات موجود در خطوط مایع و یا گاز در خطوط مایع 

شکل‌های 3 و 4 نمونه‌های شیرهای منیفولدی  راDirect mount  نشان می‌دهند:
 
شکل 3: نمونه‌ی یک شیر منیفولدی سه‌راهه Direct mount متصل به یک ترنسمیتر اختلاف فشار
 
شکل 4: نمونه‌ی یک شیر منیفولدی پنج‌راهه Direct mount متصل به یک ترنسمیتر اختلاف فشار
  • نوع Remote mount  شیرهای منیفولدی با فاصله‌ای مناسب از خظ فرآیند قرار می‌گیرد. این کار معمولاً به دلیل محدودیت فضا انجام می‌شود. 

نویسنده :  مریم میرزا    |    1393/6/16

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )
جدیدترین محصولات
محصولات آینده