نابودی یک ستاره در سال 2022 !
با وجود این که آنچه بالای سرمان اتفاق می افتد ما را به سرعت نور محدود کرده است باز هم به این معنی نیست که امکان مشاهده چیز جدیدی وجود ندارد ( یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم جدید برای ما ! ) دانشمندان بر این باورند که در حدود 1800 سال پیش دو ستاره غول آسا با یکدیگر برخورد کرده و نتیجه برخورد این دو در سال 2022 میلادی ( 1400 – 1401 شمسی ) قابل رویت خواهد بود.

وقتی به آسمان بالای سرمان نگاه می کنیم در واقع در حال تماشای گذشته ای بسیار دور هستیم. نور با سرعت بسیار زیاد حرکت می کند ... اما نه آنقدر سریع که بتواند تمام اتفاقاتی را که در سراسر کیهان در حال وقوع است به ما نشان دهد. در واقع زمانی که به تعدادی از اجرام پلاسمایی درخشان بالای سرمان نگاه می کنیم؛ آنها را به گونه ای که هزاران سال پیش بودند میبینیم ، نه آن طور که الان هستند. ( اگر همچنان باشند ! ) حتی نور خورشید بالای سرمان هم 8 دقیقه تا رسیدن به زمین تاخیر دارد.
اما با وجود این که آنچه بالای سرمان اتفاق می افتد ما را به سرعت نور محدود کرده است باز هم به این معنی نیست که امکان مشاهده چیز جدیدی وجود ندارد ( یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم جدید برای ما ! ) دانشمندان بر این باورند که در حدود 1800 سال پیش دو ستاره غول آسا با یکدیگر برخورد کرده و نتیجه برخورد این دو در سال 2022  میلادی ( 14001401 شمسی ) قابل رویت خواهد بود.

لری مولنر در این رابطه می گوید : شانس اینکه پیش بینی یک برخورد ستاره ای درست واقع شود یک در میلیون می باشد. این کار پیش از این صورت نگرفته است.

برای چند سال است که مولنر و همکاران وی مشغول مطالعه روی ستاره ای به نام KIC 9832227 می باشند که این ستاره حدود 1276 سال نوری با زمین فاصله دارد. موضوع برخورد این ستاره با ستاره دیگر ، هفته گذشته در گردهمایی جامعه ستاره شناسان آمریکا مطرح گردید. این دو در حال حرکت به سوی یکدیگر مشاهده شده و پیش بینی برخورد این دو محتمل است. در صورت این برخورد انفجاری سرخ رنگ و تشکیل ستاره ای بزرگتر پیش بینی می شود. در صورتی که محققان در این رابطه درست پیش بینی کرده باشند؛ سال ها تحقیق، نتیجه ای بزرگ را در پی خواهد داشت: اولین باری خواهد بود که محققان به دقت انفجار بین دو ستاره را پیش بینی می کنند.
مت والهاوت می گوید "این پروژه نکته حائز اهمیت دیگری نیز در پی دارد و آن اینکه در صورت تحقق این تئوری، همه افرادی که در خیابان هستند شاهد این اتفاق ویژه خواهند بود."
-   اگر این موضوع حقیقت داشته باشد برای اولین بار در تاریخ، والدین خواهند توانست به فرزندشان بگویند : اونجا رو نگاه کنید یه ستاره اونجا قایم شده اما همین الاناس که روشن بشه !
از آنجایی که نور ناشی از انفجار تا زمانی که اتفاق بیفتد  قابل مشاهده نیست ( حتی با اینکه تقریبا 2000 سال پیش اتفاق افتاده است – اگر اتفاق افتاده باشد ! ) نمی توان با قطعیت گفت که در نتیجه آن ستاره ای جدید حاصل می شود. اما اگر مطالعات مولنر و همکاران وی صحت داشته باشد ما شاهد درخششی حدود 10000 برابر بیشتر از نور ستاره های حال حاضر خواهیم بود.

شری کولکارنی در مصاحبه با نادیا دریک از نشنال جئوگرافی (National Geographic  )  می گوید : احتمال وقوع این امر هرچند محتمل اما قطعی نیست.
خوشبختانه برای مشاهده این اتفاق ویژه هیچکدام از ما نیاز به تلسکوپ قدرتمند و یا هرچیز دیگری نداریم و می توانیم در 5 یا 6 سال دیگر ببینیم که آیا پیش بینی مولنر به حقیقت خواهد پیوست یا خیر.
-   سخن مترجم  : همه ما مطالبی را در شبکه های اجتماعی مبنی بر پایان دنیا در سال 2012 ، دیده شدن مریخ به اندازه ماه ، دیده شدن شکلی خاص روی ماه و ... که شاید با تحقیق  و یا حتی بدون تحقیق هم می شود به کذب بودن آن پی برد، شنیده ایم؛ اما این مقاله از منبعی معتبر و قابل استناد برای شما خواننده محترم تهیه شده است و همانطور که مشاهده می کنید با تمام این تفاسیر فعلا " در حد تئوری، احتمال به حقیقت پیوستن آن وجود دارد.
منبع :
http://www.popsci.com/we-might-get-to-watch-new-star-explode-onto-scene
همین مقاله در sciencemag.org :
http://www.sciencemag.org/news/2017/01/colliding-stars-will-light-night-sky-2022
همین مقاله در نشنال جئوگرافی news.nationalgeographic.com :
http://news.nationalgeographic.com/2017/01/see-star-explode-2022-nova-cygnus-skywatching-space-science/

استفاده از مطلب فوق به شرط ذکر منبع بلامانع است.
تهیه شده توسط گروه تولید محتوای آی ناین 
1395/10/22

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
جدیدترین محصولات
محصولات آینده