نیدل ولو یا شیر سوزنی چیست و چگونه کار می کند؟آشنایی با نیدل ولو ابزار دقیق.
خلاصه مقاله :شیرهای سوزنی یا نیدل ولو شیرهایی مشابه شیرهای گلوب و یا بشقابی هستند وجه تمایز آن‌ها در شکل مسدودکننده اریفیس است. این مسدود کننده به شکل یک مخروط کامل و یا ناقص است.

شیرهای سوزنی یا نیدل ولو ها شیرهایی مشابه شیرهای گلوب و یا بشقابی هستند. وجه تمایز آن‌ها در شکل مسدودکننده اریفیس است. این مسدود کننده به شکل یک مخروط کامل و یا ناقص است. شکل 1 شماتیک یک شیر سوزنی به همراه اجزا تشکیل دهنده آن را  نشان می‌دهد:

شکل 1: شماتیک یک شیر سوزنی به همراه اجزا تشکیل دهنده آن

رایج‌ترین مصرف این نوع شیرها در حوزه ابزار دقیق می‌باشد و با توجه به اهمیت گزینه تحمل فشاری بالا در بسیاری از شیرهای ابزاردقیقی، شیرهای سوزنی با بدنه‌های فورج یکپارچه نیز تولید می‌گردند. نمونه‌هایی از این شیرها در شکل 2 آورده شده است:

شکل2: نمونه‌های متفاوتی از شیرهای سوزنی با بدنه فورج یکپارچه

شیرهای سوزنی از بهترین موارد جهت کنترل سیال عبوری است. این خاصیت به سبب کورس کاری بالای شیر سوزنی محقق شده است. با چرخش هندل شیر، حرکت عمودی  بسیار ریزی در پلاگ شیرایجاد و به تدریج مسیر عبور جریان باز می‌گردد. رزوه‌های ریزی که روی استم (stem) شیر تعبیه شده به این خاصیت کنترلی بهبود می‌بخشند.
به سبب مکانیزم عملکردی این شیر، گزینه مناسبی برای سیال‌های ویسکوز نیستند.
مدل‌های مختلفی از این تیپ شیر با توجه به نوع کاربرد آن درحوزه ابزاردقیق یافت می‌شود. گونه‌های متفاوتی از آن را می‌توانید در شکل 3 ملاحظه کنید:


شکل 3: نمونه‌های مختلفی از شیر سوزنی مورد استفاده در حوزه ابزار دقیق

شیر سوزنی تابلویی (پنلی) نوعی از شیرهای سوزنی است که با افزایش طول کوچکی که در طول ساقه شیر داده می‌شود، و یک مهره اضافه قابلیت نصب بر روی تابلو را دارا می‌باشد. این نوع شیرهای سوزنی اغلب در آزمایشگاه‌ها ‌مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمونه‌ای از این کاربرد را در شکل 4 می‌بینید:


شکل 4: شیرهای سوزنی نصب شده روی یک پنل آزمایشگاهی

هندل‌های شیرهای سوزنی بسته به  انواع کاربردها و شرایط محیطی نظیر دمای کاری بالا، ساخته می‌شوند.
به عنوان مثال شیر سوزنی دسته فلزی نامی است که برای جداسازی از سایر مدل‌های شیرهای سوزنی مرسوم است. چند نمونه از شیرهای سوزنی دسته فلزی در شکل 4 با دایره‌های قرمز نشان داده شده است.
این شیرها با بدنه‌هایی با مقاطع مختلفی مانند شش ضلعی، دایره‌ای و یا با بدنه‌هایی کتابی بسته به فشار کاری لازم، طراحی و تولید می‌گردند. شکل 5 انواع این مدل‌ها را نمایش می‌دهد.

شکل 5: شیرهای سوزنی ابزاردقیقی با بدنه‌های مختلف

همانند شیرهای گلوب شیرهای سوزنی در قالب y-type  نیز ساخته می‌شوند. در سمت راست شکل 2 یک نمونه از شیر سوزنی y-type آورده شده است.
گاهاً شیرهای سوزنی ابزار دقیقی را با نوع اتصال آن تیوبی و دنده‌ای – دنده‌ای MxF ، FxF، MxM -و مولتی پورت نیز دسته‌بندی می‌کنند. شکل 3 شیرهای سوزنی ابزار دقیقی با انواع این اتصالات را نمایش می‌دهد.
 نوک پلاگ شیر سوزنی در میزان خاصیت کنترلی شیر بسیار تاثیرگذار است. انواع مختلفTip  در شیرهای سوزنی می‌تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد. تیپ‌های  (Tip)مختلف شیرهای سوزنی و کاربردهای آن‌ها در شکل6 آمده است:


شکل 6: Tip های مختلف شیر سوزنی و کاربردهای آن‌ها

شیر سوزنی به سبب خاصیت کنترلی بالا، دقت بالا، سهولت در نگهداری و باز و بسته کردن برای پکیج‌هایی نظیر منیفولدها و شیرهای گیج بسیار پرکاربرد هستند.
شیرهایی سوزنی زاویه‌ای (Angle Type)  - ورودی و خروجی شیر زاویه 90 درجه با یکدیگر دارند- انعطاف‌پذیری مورد نیاز در برخی طرح‌ها را برطرف می‌کند. در قسمت پایینی شکل 2 نمونه‌ای از این مدل آورده شده است.

نویسنده :  مریم میرزا    |    1393/7/23

جدیدترین محصولات
محصولات آینده