آشنایی با موتور دمپر ها
موتور دمپر یکی از تجهیزاتی است که در کنترل هوشمند سیستم های تهویه مطبوع مانند هواساز ها، نقش مهمی دارد . موتور دمپر ها در بخش های متفاوت سیستم های تهویه مطبوع ، برای تأمین نیازهای کنترلی سیستم به کار می روند . وظیفه نهایی موتور دمپر تغییر وضعیت دمپر جهت کنترل حجم هوای عبوری از دمپرها است .
آشنایی با موتور دمپر ها

موتور دمپر چیست ؟

موتور دمپر یکی از تجهیزاتی است که در کنترل هوشمند سیستم های تهویه مطبوع ، نقش بسزایی دارد. موتور دمپر ها در بخش های متفاوت سیستم های تهویه مطبوع ، برای تأمین نیازهای کنترلی سیستم به کار می روند . وظیفه نهایی موتور دمپر تغییر وضعیت دمپر جهت کنترل حجم هوای عبوری از دمپرها ست .

چگونگی استفاده از موتور دمپرها ؟
 
شکل زیر شماتیکی از چگونگی استفاده از موتور دمپرها را در کنترل هوای تازه ورودی به هواساز، به منظور تنظیم درصد اختلاط هوای تازه  و هوای برگشتی از فضای تهویه شده را نشان می دهد .
 

این کنترل اختلاط هوای تازه و هوای برگشتی باعث می گردد  حجم  خروجی هوای تهویه شده کاهش یافته و در نتیجه میزان انرژی استفاده شده در بخش تهویه کاهش می یابد . موتور دمپرهای به کار رفته در دمپر ورودی هواسازها این امکان را فراهم می سازد تا درشرایطی نظیر قطعی برق و یا سرمای شدید از گرمتر شدن هوا یا یخزدگی کویل ها ها جلوگیری شود .
 
موارد استفاده موتور دمپر ها

یکی از پر کاربردترین موارد استفاده ی موتور دمپر ها، در سیستمهای HVAC ( تهویه مطبوع ) می باشد . هواساز ها که وظیفه ی تهویه  و ایجاد دما و رطوبت مطلوب در فصل های گرم و سرد را به عهده دارند، به کمک  تجهیزات کنترلی هواسازها  هدایت می شوند. یکی از این تجهیزات کنترلی ، موتور دمپر می باشد . به طور کلی در مواردی که دمپری برای کنترل هوای ورودی و خروجی به کار رفته باشد و باز و بسته شدن آن به صورت هوشمند و با فرمان کنترلر انجام شود، می بایست از موتور دمپرها استفاده کرد.

انواع موتور دمپر های مورد استفاده در تأسیسات تهویه مطبوع :

1 - موتور دمپرهای دو وضعیتی دارای فنر برگشت : این موتور علاوه بر کنترل بر باز یا بسته بودن دمپر ، دارای فنر برگشت بوده ، که این فنر برگشت در موارد اضطراری نظیر قطعی برق ، سبب بسته شدن کامل دمپر می گردد .
2 - موتور دمپر های سه وضعیتی : مزیتی که این موتور دمپر  بر آیتم اول دارداین است که ، به دلیل داشتن دو فاز راستگرد و چپگرد و یک نول ، در موارد اضطرار ، در جهت عکس چرخیده ، بسته می شود .
3 - موتور دمپر های تدریجی : که درصد باز یا بسته بودن دمپر به طور دقیق ، قابل کنترل بوده و در سیستم های جدیدی نظیر BMS (سیستم های مدیریت ساختمان ) بسیار پر کاربرد است دارد .مطالب بخش دانشنامه ی تخصصی، توسط کارشناسان گروه آی ناین، تهیه و منتشر می گردد . استفاده از این مطالب با ذکر منبع، بلامانع است.
 

نویسنده :  مریم میرزا    |    1393/3/10

جدیدترین محصولات
محصولات آینده