دستگاه تصفیه هوا برای کرونا | ضد ویروس و آنفولانزای فصلی

دستگاه تصفیه هوا برای کرونا

از بیماری های شایع حال حاضر دنیا ویروس کرونا یا به اسم علمی آن کووید19 ( COVID-19 ) و البته جهش های گوناگون آن است که اخیراً ویروس جهش یافته دلتا نیز به آن اضافه شده است. هم اکنون تنها دو راه برای مقابله با کرونا در جهان وجود دارد که یکی از آنها واکسیناسیون و دیگری رعایت دستورالعمل های بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلا به این بیماریست. بسیاری از متخصصین استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای کرونا را از راهکاری مناسب جهت پیشگیری از ابتلا به آن می دانند.

دستگاه تصفیه هوا برای کرونا چطور عمل می کند؟

تحقیقات و شواهد اینطور نشان می دهند که ویروس کرونا بیشتر از طریق هوا و تنفس هوای آلوده منتقل می شود. علت اینکه ویروس کرونا جهش یافته یا همان دلتا کرونا نیز بسیار سریع منتشر می شود، همین موضوع است. دستگاه تصفیه هوا همانند یک ماسک قدرتمند، هوای ورودی به آن را تصفیه کرده و از پخش شدن هوای آلوده تنفس شده توسط افراد مبتلا یا ناقل، در هوا جلوگیری می کند.

روش پاکسازی هوا از ویروس کرونا در دستگاه تصفیه هوا :

دستگاه های تصفیه هوا دارای روش های گوناگون موثر جهت مقابله با این ویروس هستند. این روش ها می تواند شامل استفاده از فیلتر های گوناگون مانند هپا، استفاده از خاصیت یونیزاسیون یا ازن ساز و همچنین استفاده از اشعه یو وی باشد. دستگاه های تصفیه هوایی که هر سه روش فوق را به شکل همزمان انجام دهند، تاثیر بیشتری در مقابله با ویروس کرونا خواهند داشت.

دستگاه تصفیه هوا ضد ویروس و باکتری

 • دارای قابلیت پاکسازی هوا تا 140 متر مربع
 • دارای لامپ UV مناسب باکتری زدایی و ویروس کشی هوا
 • دارای سیستم تولید یون منفی جهت از بین بردن باکتری و ویروس
 • سه مرحله فیلتر قدرتمند شامل هپا
 • صدای بسیار کم
 • اپلیکیشن وای فای و ریموت کنترل
 • نمایش گر وضعیت هوا و سنسور قدرتمند
 • یک سال گارانتی

برخی از دستگاه تصفیه هوا ضد ویروس مجهز به لامپ UV ( از بین برنده انواع ویروس و باکتری ) و همچنین اوزن ساز ( پاک و استرلیزه کننده بسیاری از محیط ها از جمله بیمارستان ها ) می باشند. علاوه بر این فیلتر هپا موجود در دستگاه تا حد زیادی به جذب رطوبت موجود در هوا که ممکن است حاوی ویروس باشد کمک می کند، هرچند کافی نبوده چرا که اگر ویروس روی فیلتر از بین نرود، خود فیلتر به عنوان منشا” پخش ویروس تبدیل خواهد بود.

توصیه می شود جهت از بین بردن ویروس حتما” از دستگاه تصفیه هوا با لامپ uv استفاده شود که در کنار دارا بودن فیلتر های مناسب مانند هپا و کربن فعال ، از راهکاری های مطمئن دیگر تصفیه مانند اشعه ماوراء بنفش UV و همچنین گاز اوزن، استفاده کند.

آیا دستگاه تصفیه هوا برای کرونا مجهز به لامپ UV در مقابله با این ویروس موثر است ؟

در خصوص تاثیر اشعه uv بر ویروس ، بر اساس یک مطالعه جدید در مرکز تحقیقات رادیولوژی در دانشگاه کلمبیا، دوز های پایین اشعه ماورابنفش C ( مانند UVC) می تواند ویروس آنفولانزا موجود در هوا را بدون آسیب رساندن به بافت های انسانی بکشد. این یافته ها حاکی از آن است که استفاده از لامپ UV در بیمارستان ها، مطب پزشکان، مدارس، فرودگاه، هواپیما و سایر اماکن عمومی می تواند از بیماری های آنفولانزای فصلی جلوگیری کند.

لینک مقاله ( مرجع سایت رسمی داشنگاه کلمبیا آمریکا ) : کلیک کنید

دانشمندان دهه هاست که می دانند، اشعه فرابنفش که طول موجی بین 200 تا 400 نانومتر دارد، در از بین بردن میکروب ها، ویروس ها، باکتری ها، و پیوند های مولکولی که DNA آن ها را در خود نگه می دارد، موثر می باشد. این اشعه و هم چنین لامپ UV معمولا برای ضد عفونی کردن تجهیزات جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کابرد های مهم لامپ UV استفاده از آن در دستگاه های هواساز به خصوص جهت مصارف بیمارستانی است.

چند سال پیش برنر و همکارانش بر انگاشتند که طیف باریکی از اشعه فرابنفش به نام UV  می تواند میکروب ها را بدون آسیب رساندن به بافت انسان؛ بکشد. نور UVC دامنه بسیار محدودی دارد و نمی تواند به سلول های مرده ی پوست و هم چنین لایه ی اشکی انسان نفوذ کند. بنابراین برای سلامتی انسان هیچ خطری نخواهد داشت. ضمن اینکه اگر قصد استفاده از لامپ UV در دستگاه تصفیه هوا ضد ویروس باشد بهتر است آن را درون دستگاه قرار داد که به شکل مستقیم تنها با هوای عبوری از درون دستگاه در ارتباط باشد و به پوست انسان تابیده نشود.

انواع دستگاه ضد عفونی کننده

به دلیل اینکه ویروس ها و باکتری ها بسیار کوچکتر از سلول های انسان هستند، نور UV می تواند به DNA های آن ها برسد و آن ها را بکشد. این موارد به گفته استاد برنر ( استاد علوم بهداشت محیط در دانشکده بهداشت عمومی کلمبیا) می باشد.

در مطالعات قبلی، تیم برنر نشان داد نور و یا لامپ UVC در کشتن بیماری MRSA ( و یا methicillin-resistant S. aureus) که عامل شایع عفونت های زخم جراحی می باشد اما به پوست انسان و یا موش های آزمایشگاهی آسیب نمی رساند، موثر می باشد.

 • استفاده از یک دستگاه ویروس کش هوا، آن هم در شرایطی که نمی توان از ابتلا یا عدم ابتلای سایر افراد در یک محل مطمئن بود، راهکاری مناسب به نظر می رسد.

ویروس آنفولانزا ( یا ویروس کرونا) از شخصی به شخص دیگر و یا از طریق قطرات ریز مایع در هوا  توسط عطسه کردن توسط افراد مبتلا و هم چنین تماس با چنین افرادی منتقل می شود. این مطالعه جدید برای آزمایش این بود که آیا لامپ UV موجود در انواع دستگاه تصفیه هوا ضد ویروس، می تواند به طور موثری ویروس کرونا و یا ویروس آنفولانزا در هوا را بکشد؟

در این مطالعه ویروس H1N1 ( که نوع مشترک ویروس آنفولانزا می باشد) در محفظه آزمایش قرار گرفت و در معرص دوز های پایین اشغه ماورابنفش یا همان UV قرار گرفت. نور UVC و یا همان لامپ UV ویروس های آنفولانزا را غیر فعال می کند.

طبق گفته برنر: ” اگر نتایج ما در سایر تنظیمات تایید شود، می توان نتیجه گرفت که استفاده از لامپ UV در اماکن عمومی روشی کارآمد و موثر برای جلوگیری از انتفال و شیوع بیماری های میکروبی و ویروسی از هوا مانند آنفولانزا و کرونا می باشد.

هم چنین برنر افزود: ” بر خلاف واکسن های آنفولانزا ، لامپ های UVC علیه همه میکروب های موجود در هوا و هم چنین نژاد های نوظهور (کرونا) بسیار موثر می باشد. در نتیجه بسیار مناسب است که در لامپ های معمولی خانگی نیز از آن استفاده شود.”

در رابطه با مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا باید گفت که این مرکز بزرگترین شرکت تحقیقات پزشکی در نیویورک و یکی از بزرگترین و بهترین آزمایشگاه و آزمایشات پرشکی در دنیا می باشد.

لذا به طور کلی می توان نتیجه گرفت اگرچه رعایت بهداشت فردی و عمومی و راهکار های معرفی شده در خصوص پیشگیری از این ویروس باید همواره رعایت شود، اما استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای کرونا که با اشعه UV مجهز شده است تاثیر بسزایی در از بین رفتن این مهمان ناخوانده در منازل یا محل کار دارد.

محصولات مقابله با کرونا

دستگاه ضد عفونی کننده دست i9-06

ضد عفونی کننده اتوماتیک دست
 • ضد عفونی دست بدون نیاز به لمس
 • دارای مخزن 5 لیتری
 • چراغ LED نشانگر دستگاه
 • طراحی خمیده و زیبا
 • یکسال گارانتی آی ناین

مشاهده محصول

دستگاه ضد عفونی کننده موبایل

دستگاه ضد عفونی کننده موبایل رپس
 • دارای اشعه UV از بین برنده انواع ویروس
 • شارژر وایرلس انواع گوشی هوشمند
 • مجهز به سنسور تشخیص باز بودن درب
 • ضد عفونی کننده گوشی، ساعت، عینک، ماسک …
 • قابلیت افزودن خوشبو کننده

مشاهده محصول

دستگاه تصفیه هوا رپس

دستگاه تصفیه هوا یوفو
 • دارای اشعه UV از بین برنده انواع ویروس
 • قابلیت یونیزاسیون، کشنده ویروس و استریلیزاسیون
 • کاهش آلودگی هوا و تقویت ریه
 • وزن سبک، صدای کم، کنترل از راه دور
 • دارای نمایشگر وضعیت هوا
 • دارای وای فای و اپلیکیشن

مشاهده محصول

تصفیه هوا کوچک رومیزی

دستگاه تصفیه هوا رومیزی
 • بسیار کم صدا ( 39 تا 53 دسی بل )
 • دارای سه مرحله فیلتر : HEPA، کربن فعال و پیش فیلتر
 • مناسب جهت قرار گیری در اتاق خواب
 • قابلیت یون ساز و پاک سازی محیط از آلودگی

مشاهده محصول

دستگاه ضد عفونی کننده دست پدالی i9-05

دستگاه ضد عفونی کننده پدالی I9-05
 • ضد عفونی کننده عملکرد پدالی
 • مخزن 2 لیتری
 • پدال مقاوم، نازل فلزی
 • یکسال گارانتی ویژه آی ناین

مشاهده محصول

کارواش خانگی هیوندای

کارواش خانگی هیوندای
 • جهت پاکسازی صندلی و نیمکت حیاط
 • استفاده همراه ماده شوینده و کف پاش
 • قدرت بالا

مشاهده محصول

در پایان این مقاله توجه شما را به حقایقی که تا این زمان در خصوص ویروس کرونا تایید شده جلب می کنیم :

 1. زدن ماسک تا حد بسیار زیادی از انتقال این بیماری به شما یا از شما به دیگران جلوگیری می کند البته لازم است دقت شود که اکثر ماسک های مورد استفاده، یکبار مصرف بوده و باید هر بار پس از استفاده دور انداخته شود چرا که اگر رویه آن یا فیلتر به ویروس آلوده شده باشد استفاده دوباره از آن خطرناک خواهد بود.
 2. ویروس کرونا، ویروسی کشنده است اما نرخ مرگ و میر در آن نسبت به بسیاری از بیماری های همه گیر تاریخ کم است ( حدودا 3 درصد مبتلایان )
 3. کشندگی ویروس بیشتر در افراد با سیستم ایمنی پایین و افراد سالخورده بوده و نکته جالب اینکه در کودکان بسیار پایین است.
 4. پیشگیری بهتر از درمان است. بهترین راه جلوگیری از ابتلا و شیوع این بیماری شست و شوی مداوم دست ها و پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه است. همچنین سطوحی را که احتمال می دهید افراد مبتلا به آن دسته زده باشند، به خوبی بشویید. اگر به هر دلیل امکان استفاده از مواد شوینده شیمیایی را ندارید، می توانید برای اینکار از بخارشوی نیز کمک بگیرید.
 5. آنچه این بیماری را خطرناک ساخته است دوره پنهان بالا است ( بین 2 تا 14 روز ) که به این معنی است که شما می توانید برای 14 روز منشاء پخش این بیماری باشید بدون آنکه از آن خبر داشته باشید.
 6. اگر فکر می کنید به این ویروس دچار شده اید در سریع ترین زمان ممکن به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید، اما نگران نباشید! تا لحظه نگارش این مقاله بالای 20000 هزار نفر از حدود 75000 نفر مبتلا به این بیماری در سراسر جهان درمان شده و به سرعت رو به افزایش است. شما نیز به زودی سلامتی خود را به دست خواهید آورد.
 7. به شایعات توجه نکنید. اخبار ویروس کرونا را تنها از مراجع معتبر پیگری کنید. به شایعات دامن نزنید و باعث ایجاد وحشت و نگرانی در جامعه نشوید.

۹ پاسخ به “دستگاه تصفیه هوا برای کرونا | ضد ویروس و آنفولانزای فصلی”

 1. سلام. آیا این دستگاه تصفیه هوای شما امکان از بین بردن ویروس کرونا را دارد؟ خواهشمندم اگر جواب بله است رفرنس معرفی نمایید
  با تشکر
  با عرض سلام
  بله این دستگاه به دلیل دارا بودن لامپ UV یا همان ماوراء بنفش تمامی هوای عبوری از آن را عاری از هرگونه ویروس و باکتری می نماید. همچنین با روشن کردن بخش یون ساز دستگاه نیز یون ذرات بزرگ موجود در هوا که ویروس ها نیز از این قبیل هستند به آن چسبیده و روی سطح زمین سقوط می کنند.
  با تشکر و آروزی سلامتی

 2. اندازه ش ۵۰ سانته؟؟؟ توی تصویر خیلی بزرگتر و در حده آبسرد کن دیده میشه
  با عرض سلام
  بله ارتفاع همون مقداری هست که در مشخصات ذکر شده

 3. با سلام لطفا عنوان دقیق مقاله ای که در متن فوق استفاده کردید را بفرمایید
  با عرض سلام
  لینک مقاله در همین صفحه قرار داده شده است.
  عنوان مقاله : آیا لامپ UV در جلوگیری از گسترش ویروس آنفولانزا موثر است؟

 4. باعرض سلام راجب دستگاه های یووی هر کدام از این لامپ های یو وی سی با چه لومن باید تا بش کنن که ویروسها و باکتری هارو از بین ببرند منظورم از فاصله نزدیک است تقریبا ۵ سانتی ؟ ممنون میشم اگه جواب بدین
  با عرض سلام
  اینکه چه میزان لومن و به چه مدت باید ویروس و باکتری تحت تابش قرار بگیره به طول موج اشعه UV شما ، فاصله و همانطور که گفته شد زمان تابش بستگی داره.
  نکته مهم دیگر اینکه هر میکرواورگانیسم مانند ویروس و یا باکتری یک میزان مقاومتی به اون اشعه دارند و نمی توان به طور کلی برای همه آنها عنوان کرد.
  آنچه تاکنون مورد تایید قرار گرفته است اثر بخشی این اشعه در از بین بردن ویروس و باکتری است اما اینکه چه میزان زمان لازم است بنده نمی تونم به قطعیت بهتون اعلام کنم

 5. با سلام
  از چه دستگاهی باید استفاده نمود که هم هوا و هم سطوح موجود در یک محیط را استریل کند به طوری که هیچگونه آلودگی ای از ویروسها و باکتری ها باقی نماند .(مخصوصا ویروس کرونا)
  البته این را هم ذکر بفرمایید که در هنگام کار دستگاه امکان حضور در آن محیط هست یا خیر چراکه از اثرات مخرب این دستگاه ها بسیار شنیده ام. بهترین دستگاه موجود را معرفی نمایید.
  سلام
  دستگاه تصفیه هوا مجهز به لامپ UV ذرات ویروس عبوری از داخل اون رو تا حد زیادی از بین میبره البته دقت کنید که هرچه حجم پوشش دهی دستگاه و دور فن اون بالاتر باشه این عملکرد بهتر و در واقع سریع تر صورت میگیره. دستگاه ازن ساز هم ذراتی رو از خودش به بیرون متصاعد میکنه که در تماس با ذرات آلودگی از جمله ویروس با جذب اون ها باعث از بین رفتن اونها میشه. حجم ازن دستگاه تصفیه هوا یکی از معیار های مهم برای سلامتی افراد هست. در اکثر دستگاه های تصفیه هوا این حجم به شکل کنترل شده و با مقدار بسیار کم از دستگاه متصاعد میشه تا برای سلامتی انسان ضرر نداشته باشه. اما اگر توانایی عدم حضور در محیط بسته را برای مدت حدود یک ساعت دارید، می توانید دستگاه ازن ساز تهیه کنید و اون رو با ماکزیمم ظرفیت عملکرد فعال کرده و از اتاق خارج شوید تا از ضد عفونی محیط مطمئن شوید.

  1. من نیاز به دستگاهی دارم که سطووووووووح و هوای یک محیط رو استریل کند مشخصات یک دستگاه ازن ساز رو مطالعه کردم مطلبی از استریل کردن سطوح بیان نشده بود لطفا به صورت موردی یک وسیله خوب رو معرفی بفرمایید. مثلا دندانپزشکان یا اتاقهای عمل چطور محیط و سطوح و وسایل خود را استریل می کنند.
   با عرض سلام دوباره
   فرآیند ضد عفونی سازی محیط فرآیند کاملا” پیچیده ای است که اولا” در آن هیچ موردی ۱۰۰ درصدی نبوده و ثانیا” بسته به مورد، روش های متفاوتی برای آن صورت می گیرد. به عنوان مثال در خصوص اتاق های عمل فرآیند ضد عفونی محیط پیش از انجام عمل جراحی شامل ضد عفونی توسط چندین ترکیب شیمایی و اسپری، استفاده از لامپ های UV بسیار قوی بدون حضور افراد در اتاق به همراه پخش گاز ازن می باشد. البته بسته به مورد، کاربرد اتاق عمل و کشور می تواند فرآیند های تعریف شده متفاوت باشد.
   در خصوص دستگاه ازن ساز، بله ازن در از بین بردن بسیاری از ویروس ها و باکتری های روی سطوح موثر بوده و به همین خاطر در اتاق های عمل مورد استفاده قرار میگیرد.
   لطفا” این موضوع را در نظر داشته باشید که ویروس کرونا ویروسی بسیاری جدید و ناشناخته و در حال تغییر است لذا نمی توان با قطعیت در خصوص کارایی ۱۰۰ درصد بسیاری از روش ها در از بین بردن این ویروس نظر داد اما از آنجایی که در خصوص ویروس سارس که از خانواده همین ویروس است، کارایی این روش نشان داده شده است لذا شواهد اینگونه بیان می کند که ازن در از بین بردن این ویروس نیز موثر است.
   قوی ترین دستگاه ازن ساز عرضه شده توسط مجموعه آی ناین دستگاه ازن ساز کنت است که هنگام عملکرد توصیه می شود درون اتاق حضور نداشته باشید اما اگر نیاز به دستگاهی دارید که به شکل مداوم محیط را ضد عفونی کند دستگاه تصفیه هوا یوفو برای محیط های کوچک تا ۴۰ متر مناسب است
   امیدوارم تونسته باشم شما رو راهنمایی کنم
   با آرزوی توفیق و سلامتی

 6. با سلام و درود . متاسفانه در بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستانها حتی ذر بخش های عفونی و بخش های حساس و پر خطر ویروسی دیده میشود که طراحی گردش هوا در تهویه مطبوع کاملا غلط میباشد و به نحوی است که موجب تشدید انتقال بیماریهای مسری به کارکنان , کادر متخصص و پرستاری درمان و مراجعین و افزایش مرک و میر نیز میگردد . لذت استمرار اینگونه اشتباهات فنی موجب افزایش سرایت بیماری کرونا و افزایش امار مرگ و میر نیز میگردد که اولا : لازم است تا کلیه شرکتهای طراح و مجری حداکثر دقت نحوه گردش هوا ( ورود و خروج یا چرخش صحیح ) را بررسی و اجرا نمایند و دوما : سیستم های غلط موجود را سریعا شناسایی و اصلاح نمایند سوما : هوای پر ویروس و الوده خروجی را حتما فیلیتر موثر بنمایند . با ارادت عباس لشکری

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.